Bugun...ATİLA SERTEL CHP'DEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURUSUNU YAPTI

CHP İzmir Eski Milletvekili ve Eski Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, 31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’den adaylık başvurusu yaptı. Sertel, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda, İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’na adaylık başvurusunu teslim etti.

facebook-paylas
Tarih: 27-11-2023 21:23

ATİLA SERTEL CHP'DEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR  BELEDİYE BAŞKANI ADAY ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURUSUNU YAPTI

 

CHP’de Adayın parti üyelerinin oylarıyla belirlenmesi çağrısı yapan Sertel: “İzmir büyükşehir belediye başkanını CHP’nin 120 bin üyesi seçsin. O şerefli üyeler, kimi seçeceğine, hangi konuda ne karar vereceğine üstte siyaset yapanlardan, bizlerden, herkesten iyi bilir. Ben üyelerimize ve İzmirlilere güveniyorum. İzmir için en iyisini yapmak için yola çıktım. Eğer nasip olursa, eğer sandık kurulursa desteğinizle beraber bu görevi layıkı ile yapacağıma inanıyorum” dedi.

CHP İzmir Eski Milletvekili ve Eski Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, 31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’den adaylık başvurusu yaptı.

Sertel, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda, İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’na adaylık başvurusunu teslim etti.

27 Kasım 2023 Pazartesi günü saat: 14.00 sularında CHP İzmir İl Başkanlığında yapılan başvuru sırasında konuşan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu: “Ülkemiz için, şehrimiz için çok önemli bir seçime doğru yol alıyoruz. Bu seçim sadece bir yerel seçim olmayacak. Hem yerel iktidarımızı sürdürdüğümüz hem de genel iktidar yürüyüşümüzü bir kez daha başlattığımız bir seçim olacak. İzmir’de 30 ilçenin 30’unda ve büyükşehir belediyesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını hep beraber dalgalandırmak için çalışacağız. Sayın vekilim yeni bir yola çıkıyor. Hem partimize hem ülkemize çok uzun süreler hizmet etti. Partimizin gurur duyduğu yol arkadaşlarımızdan, ağabeylerimizden biri. Çıktığı yolda kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Aslanoğlu’ndan sonra salonda bulunan partililere ve basın mensuplarına seslenen Sertal: “Kıymetli İl Başkanım, bu zor süreçte çok önemli bir görevi üstlendiniz ve İzmir gibi 3. büyük metropol kentin, CHP’nin genel başkanlığının İzmir’deki temsilcisisiniz ve İzmir’deki başarıda en büyük sorumluluğu -yönetim kurulu üyelerimizle birlikte- başkan olarak üstlendiğiniz için öncelikle size teşekkürlerimi arz ediyorum, sunuyorum. Çünkü CHP’nin başarısıyla, diktatöryal bakış açısını Türkiye’ye yerleştirmek isteyen, tek adam rejimini ülkemizde insanlarımıza kabul ettirmek isteyen ve insanlarımızı zam, zulüm dönemini yaşatarak gençlerimizi işsiz bırakarak, emeklilerimizi muhtaç bırakarak, Türkiye’de baskıyla ve gazeteciler başta olmak üzere aydınları, çağdaş insanları, demokrat insanları, yurtsever insanları tutuklayarak bir korku iklimi yaratmak isteyenlere karşı çok büyük bir mücadele veriyorsunuz. O açıdan CHP’nin il başkanının, il yönetiminin emrinde olduğumu ve onlarla birlikte bu siyasi mücadeleyi karar ne olursa olsun sonuna kadar sürdüreceğimi bilmenizi isterim. Burada çok yakın arkadaşlarım var, beni gençlik yıllarımdan, çocukluk yıllarımdan tanıyan ve siyasette attığım her adımda yanımda olan, beni izleyen çok yakın dostlarım, ağabeylerim, arkadaşlarım, kardeşlerim var. Bugün ilk defa duygulanıyorum, ilk defa bir adaylık açıklarken sesim titriyor. Bunun nedeni şudur; bu kent, İzmir bana 1989 yılında 32 yaşında Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yüksel Çakmur’un Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığını verdi ve ben belediyeciliğe, çok genç yaşlarda, 32 yaşında başladım. İzmir’de belediyecilik anlamında çok önemli bir süreci yaşadıktan sonra, 34 yaşında sandığın kurulmasıyla, CHP’nin onurlu ve şerefli üyeleri milletvekili adayı yaptı. Sabah saat 5:30’da seçimi kaybettik, 160 oyla kaybettik. ‘Hiç önemli değil’ dedik, bu mücadele sürecektir. 2015 yılında CHP’nin 2. bölgesinde benim ağabeylerim, kardeşlerim, insanlarımız bana çok önemli bir görevi tevil etti, İzmir’de milletvekili olarak seçti ve Ankara’ya gönderdi. Beni 20’li yaşlardan itibaren, okul çağlarından itibaren izleyen arkadaşlarım var. 50 yıllık dostlarım var burada. Bugüne kadar tek haram lokma, ne benim ne ailemin ne çocuklarımın boğazından geçti. Bugüne kadar hep çalışarak, üreterek ve tırnaklarıyla kazıyarak Anadolu’dan gelen bir gencin mücadelesini İzmir’de onur ve şerefle yaşadım ve devam ettim”

ATİLLA SERTEL ÖN SEÇİMİ İŞARET ETTİ

Chp’nin 120 bin üyesinin her kademede bulunanlardan daha iyi ve doğru karar vereceğine işaret eden Sertel: “Benim dileğim ve isteğim şudur; burada da kameralar önünde geçmişte olduğu gibi söylüyorum- bırakın İzmir büyükşehir belediye başkanını CHP’nin 120 bin üyesi seçsin. O şerefli üyeler, kimi seçeceğine, hangi konuda ne karar vereceğine üstte siyaset yapanlardan, bizlerden, herkesten iyi bilir. İzmirliler laik, çağdaş, demokrat, yurtsever, Atatürkçü insanlardır. İzmirliler kimseye torpil yapmaz. Ben siyasette bir düsturu edindim; benim siyasette iki tane dayım var. Birinci dayım üyelerimizdir, ikinci dayım da halkımızdır. İki dayım dışında siyasette hiçbir dayım yok ve olmayacaktır. Ben üyelerimize ve İzmirlilere güveniyorum. İzmir için en iyisini yapmak için yola çıktım. Eğer nasip olursa, eğer sandık kurulursa desteğinizle beraber bu görevi layığıyla yapacağıma inanıyorum. Ama şunu da söylüyorum; sonuç ne olursa olsun, adaylığa başvuran bütün arkadaşlarıma, bütün dostlarıma başarılar diliyorum. Her biri İzmir’i düşünecek, CHP’li olmanın felsefesi, temeli budur. ‘Ben olursam dünya var, ben olmazsam yıkılsın bu dünya’ anlayışını asla kabul etmiyorum. Ben CHP bayrağına sarılı gömülmek isterim, CHP’liyim, ölünceye kadar böyledir. Bizim arayışımız parti içindeki demokrasidir ve o sandığın konulmasını canı yürekten istiyorum. Koymazlarsa da -kural olarak şunu söylüyorum- her şeye hazırım, hiç kimseye gönül koymam, hiç kimse de gönül koysun istemem. Biz bir aileyiz. Yaşasın CHP, yaşasın İzmir, Yaşasın Türkiye. Halkımız yaşasın, sağ olun, var olun” dedi.

ATİLA SERTEL KİMDİR?

Gazeteci, Yazar, Siyasetçi, Eski Milletvekili

Atila Sertel, 23 Temmuz 1956 tarihinde Eskişehir‘de doğmuştur.

Baba adı Ali Osman, anne adı Cemaliye’dir. Eskişehir Pilot Binbaşı Ali Tekin İlkokulu’ndan, Devrim Ortaokulu’ndan ve Atatürk Lisesi’nden mezun oldu.

İstanbul Fikirtepe Atatürk Eğitim Enstitüsü Almanca Bölümü’nde bir yıl okudu.

Yeniden üniversite sınavlarına girdi ve idealindeki mesleği yapmanın yolunu açmak üzere birinci tercihi olan Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu kazandı.

1981-1982 öğretim yılında Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler Yüksekokulu’ndan iyi derece ile mezun olan Atila Sertel, okul yıllarında Milliyet Gazetesi‘nde başladığı meslek yaşamını sırasıyla Güneş, Yeni Asır, Hürriyet gazetelerinde serbest muhabir, istihbarat şefi ve haber müdürü olarak sürdürdü.

1989 yılının Nisan ayında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur‘un daveti ile Hürriyet Gazetesi‘nden ayrıldı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığına getirildi.

1991 yılının Eylül ayında milletvekili önseçimlerine katılmak üzere belediyeden istifa etti. SHP‘den 24 aday adayının katıldığı önseçimde partililerin oylarıyla ikinci sıradan milletvekili adayı oldu. Barajın yüzde 25, SHP’nin oy oranının yüzde 23.8 olmasından dolayı parlamentoya gidemeyen Atila Sertel, 1991 seçimlerinden 14 bin 820 tercih oyu alarak ikinci sıradan birinci sıraya yükselmişti.

Parti barajı aşmış olsaydı Sertel en genç milletvekili unvanıyla mecliste yerini alacaktı.

Daha sonra gazetecilik mesleğine geri dönen Atila Sertel, Ekonomi Gazetesi Gözlem’de Haber Müdürü, Gazete Ege’de Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı.

1999 yılında CHP‘nin milletvekili önseçiminde İzmir 2’inci bölgeden milletvekili adayı olarak listeye girdi. CHP’nin ülke genelinde baraj altında kalması nedeniyle bu seçimde de milletvekili olamadı.

Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu mezunu Gazeteci eşi Ziynet Sertel ile birlikte 1993 yılında Ati Ajans Reklamcılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kuran Atila Sertel daha sonra matbaa kurdu. Yayıncılık ve tanıtım konularında hizmet veren şirketin yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Atila Sertel, Türkiye genelinde yayınlanan Şehir ve Başkan Dergisi’ni 2000 Haziran’ında aylık olarak medya dünyasına kazandırdı.

İzmir TV’de “Fikr-i Firar”, Yeni Asır TV’de “Gazeteciler” Programı, TRT INT’de “Memleketten Haber Var” programı ile televizyonlarda gazeteci-yorumcu olarak görev yaptı.

Yeni Asır TV’de meslektaşı Muzaffer Oktay ile birlikte “Gazeteciler” programını hazırlayıp, sundu. Ayrıca değişik gazetelerde çok uzun süreli köşe yazarlığı yaptı. Yerel yönetim dergisi Şehir Başkan’ı İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçildiği güne kadar çıkardı. 2012 yılında İzmir’de yayın hayatına başlayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti yayın organı 9 Eylül Gazetesi’nin kuruculuğunu ve yazarlığını yaptı.

“Yenigün Yazıları” ve Silivri izlenimlerini aktardığı “O Duvarın Ardında / Ergenekon Davasına Tanık Bir Gazeteci.” ve “Ah Şu Gazeteciler“ isimli üç kitabı bulunuyor.

Atila Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı.

26 Mayıs 2009 tarihinde İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na seçildi. 27 Eylül 2009 tarihinde ise Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı’na seçildi. 16 Mart 2012 tarihinde yapılan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu’nda ve 23 Eylül 2012 tarihinde yapılan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Kurulu’nda ikinci kez bu görevlere seçildi.

İki dönem üst üste Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı. Oybirliğiyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Genel Başkanı seçildi. Cemiyet Başkanlığı sırasında, Reklam Kurulu, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, Basın Kartları Komisyonu, Ege Üniversitesi Danışma Kurulu ve Hürriyet Okur Meclisi üyelikleri görevlerini de yürüttü.

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde ön seçime girerek 12 bin 799 oyla üçüncü oldu. Kontenjan adayların eklenmesiyle CHP İzmir 2. Bölge 6’ncı sıradan Milletvekili adayı oldu. Sertel’in adaylığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi olduğu gerekçesiyle düşürüldü. Bu nedenle 25. Dönem’de parlamentoya giremedi.

1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimleri’nde yeniden 6’ncı sıradan aday gösterildi ve 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde İzmir 2. Bölge’den Meclis’e girdi.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyeliği yaptı..

 

24 Haziran 2018 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde İzmir’de 2. Bölgeden yeniden milletvekili seçildi.

Atila Sertel, eşi Ziynet Sertel’i 27 Mayıs 2021 tarihinde kaybetti. Özmen Serdar ve Özgür Mustafa adında iki oğlu, Özden isminde gelini ve Atila Atlas, ikizler Deniz ile Demir  olmak üzere üç torun sahibidir.

Atila Sertel, aralarında Mustafa BalbayTuncay ÖzkanMehmet HaberalSoner YalçınYalçın Küçük‘ün de yer aldığı, tutuklu gazeteci ve yazarlarla yaptığı görüşmelerin notlarını, haksız yere yargılandıkları davalara yönelik tanıklığını paylaştığı notlarını “O Duvarın Ardında / Ergenekon Davasına Tanık Bir Gazeteci” adlı yazdığı kitapta topladı.

Kitapları :
2006 – Yenigün Yazıları


2014 – O Duvarın Ardında / Ergenekon Davasına Tanık Bir Gazeteci.

2019 -- Ah Şu Gazeteciler   Halk Kitabevi

 
Kaynak: Çağrı Radyo Haber Merkezi
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BELEDİYELER Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI