Bugun...9 Eylül 2023 Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıldönümü

CHP Menemen İlçe Başkanlığı yayımladığı basın bülteni'nde: "Bugün Cumhuriyetimizi kuran, cumhuriyetimiz kadar köklü, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz." denildi...

facebook-paylas
Güncelleme: 09-09-2023 17:39:30 Tarih: 09-09-2023 16:29

9 Eylül 2023 Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıldönümü

CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey

CHP Menemen İlçe Başkanlığının yayımladığı Basın Bülteni:

Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır.

 

Büyük Atatürk; cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık’ında “Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim” diyerek; kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur.

 

Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir.

 

Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir.

 

Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir.

 

Biz, Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz.

 

Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile yok sayıldığı, her türlü mücadelenin adıdır.

Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir.

 

Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, Anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur.

 

Cumhuriyet Halk Partisi, Saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir.

 

Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir.

 

Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır.

 

Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir.

 

Halkın; dinî ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dinî inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir.

Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir.

 

Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz.

 

Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir.

 

100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun.

 

 

CHP iZMİR İL BAŞKANLIĞI DA  ÇİFTE MESAJ YAYINLADI

 

ASLANOĞLU’NDAN ÇİFTE 9 EYLÜL MESAJI

“9 EYLÜL VATANIN KURTULUŞ GÜNÜDÜR”

 

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu yayınladığı mesajla, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 100. yaşını kutladı.

 

Şenol Aslanoğlu, Türkiye’de özgürlük ve kurtuluş denince akla İzmir’in, cumhuriyet ve bağımsızlık deyince de Cumhuriyet Halk Partisi’nin geldiğini ifade ederek “ Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı milli mücadelenin zafer şehri İzmir, bu zaferi demokrasi ve kalkınmayla taçlandıran siyasi irade de CHP’dir” dedi. Aslanoğlu mesajında şu sözlere yer verdi;

 

Öyle bir günkü 9 Eylül, bir milletin eşsiz bir komutan eşliğinde topyekun yürüttüğü kurtuluş mücadelesinin nihayete erdirildiği, cumhuriyet tarihi boyunca hem kurtuluşta hem kuruluşta ilk akla gelen tarihlerdendir. İzmir, düşmana ilk kurşunun sıkıldığı, son düşmanın vatan topraklarından kovulduğu kenttir.

 

9 Eylül sadece İzmir’in değil, vatanın kurtuluş günüdür. Bu şehrin taşına, toprağına, doğasına ve kimliğine sahip çıkmak bizim 100 yıllık tarihi misyonumuzdur. Bu sahip çıkış vatana sahip çıkış, emanete sahip çıkıştır.

 

Ata’mızın bize bir diğer emaneti de, 9 Eylül 1923’te kurulan, onun en büyük iki eserinden birisi olan Cumhuriyet Halk Partisidir. CHP,  cumhuriyeti kuran siyasi irade ve Kuvay-ı Milliyecilerin partisidir. Bugün 100 yaşına giren dünyanın en köklü ve güçlü partilerinden birisi olmamızı, İzmir’i ve vatanı kurtaranların partisi, milletin partisi olmamıza borçluyuz. 100.yılımızda, ilk kurulduğumuz günkü heyecanla ve dimdik ayaktayız.

 

Her yıl kökümüzü daha da derinlere salmakta, yeni filizlerle gelişmekte ve yenilenmekteyiz. Çünkü biz 100 yıldır umut olduğumuzun, karanlığın ve gericiliğin en büyük korkusu olduğumuzun bilinciyle, halkımızla omuz omuza yol almaya devam ediyoruz.

 

İzmir duruşuyla, cumhuriyete ve kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılığımızla geleceğe yürümeye, aydınlıktan ve özgürlükten yana olmaya devam edeceğiz. Ebedi liderimiz Atatürk’ün “Bütün dünya duysun ki, Efendiler; artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır” sözüne sahip çıkarak;

 

İzmir’imizin 101. kurtuluş, Partimizin 100. kuruluş yıldönümlerini kutluyor, tüm İzmirli vatandaşlarımızın kurtuluş coşkusunu paylaşıyorum. Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İzmir’in ve vatanın kurtarılması uğruna canlarını hiçe sayan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 
Kaynak: Çağrı Radyo Haber Merkezi/CHP Menemen İlçe Başkanlığı
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI