Bugun...


Ulvi Tanrıverdi

facebook-paylas
BURADA OLAN BİTENİ; CHP GENEL MERKEZİ DUYMUYOR MU?
Tarih: 22-03-2020 22:59:00 Güncelleme: 22-03-2020 23:29:00


Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, günlerdir bu halk bir açıklama yapmanı bekliyor…

Menemen Belediyesi İmar ve  Çevre Müdürlüğünde görevli Eyüp Evirgen, Barış Can Alp, Bülent Kaça, Rakip Özdemir isimli memurlar ile birlikte Zabatı Müdürü Şahsettin  Akdemir, İdiris Binici ile birlikte zabıta memurları yeni yapılan kabası bitmek üzere olan bir inşaata kontrole gittiklerinde inşaat sahipleri belediye görevlilerini inşaata sokmayıp o arada arbade yaşandığı ve bu arbede sonucu görevli zabıta memuru İdris Binici’nin darp edildiğini öğrenmiştik.

İnşaat sahiplerinin, görevliler inşaat alanına girmeye çalıştığında isyan bayrağını çekip gelen görevlilere; “300 yüz bin lira verdik doyuramadık, daire verdik doyuramadık. Ne doymaz insanlarsınız…”  diye haykırdıklarını, yakındıklarını çevredeki insanlar aktarmıştı bana.

 

 

O gün Meclis Toplantısı vardı. Toplantıya gitmeden konunun muhatabı inşaat sahibinin yerlerine gittim Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiklerini söylediler. Telefonla aradım ifadeden sonra beni telefonla arayıp bana da bilgi vereceklerini söylemelerine karşın kaç kez gittim ve telefonla aradım ama bilgi alamadım.  

Konunun diğer yani önemli muhatabı Belediye Başkanı Serdar Aksoy, memur darp edilmiş mutlaka bir Tv. Kanalını getirtir ya da kendi gider zehir zemberek açıklamalarda bulunur diye düşündüm ve beklemeye koyuldum…

Nafile…. Boşa düşünmüşüm…. Boşa beklemişim….

 

 

 2 Mart 2020 Pazartesi’den beri beklemedeyiz ne ses var ne soluk..

Her zaman olduğu gibi; herkes farklı farklı bir şey söylüyor…

Menemen Belediyesi Sosyal Medya Sözcüsü (!) ben engelledim görmüyorum ama bana aktırılan bilgilere bakılırsa suçluyu bulmuş; Serdar Aksoy’u da göklere çıkarmış ve bu inşaattan daire alan belediyede ki danışmanının işine son vermiş.

Belediye görevlilerine gidin araştırın soruşturun o inşaattan belediyede görevli hangi yetkili daire almış gibi bir görev verilmiş sanki de Sosyal  Medya Belediye Sözcüsü (!) hemen algı operasyonuna başlamış diğer konularda olduğu gibi…

O danışman Rahmi Arslan da Sosyal Medya üzerinden eşinin sayfasından konuyla ilgili açıklama yaparak görevi bıraktığını belirtmişti.

 

 

ANADOLU HABER AJANSI gibi Belediyede Haber Ajansı kuran , belediye tarafından daha önce yapılmış tesislerin alanıp pullanıp yeni yapılmış gibi öne çıkartıp 5 yılda tüm İzmir’in belediye başkanlarının yapamayacağı hizmetleri 3-5 aya sığdıran Serdar aksoy’un haberlerini yapan, cümle alem gazete, dergi, internet Tv, Uydu Tv’lere  servis yapan bu Menemen Belediye Haber Ajansı  neden görev nedeniyle darp edilen Zabıta Memuru hakkında tek bir kelime servis etmedi?

Diğerleri hadi neyse de ayda 7 bin 500 TL ödeme yaptığı ANKA Haber Ajansınada mı bu haberi geçmedi.

Ha neden?

 

Belediye Başkanı Serdar Aksoy makamına getirtip canlı yayın yaptığı kanallardan birini çağırıp bu konu ve Menemen’de ayyuka çıkan söylemlerle ilgi bir açıklama yapmadı.

Ha neden?

 

Bergamada yapılan ‘Testi’ye Menemen’de kulp takıldığını Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un kendi ağzından duyduk da fakat Bergama’da yapılan inşaaat pardon Menemen’de yapılan inşaata da kulpu(proje dışı yapılanları) Menemenliler mi takıyor bu konuda bir açıklama duyamadık Aksoy’dan…

Ha neden?

Zabıtanın darp edilme olayının iç yüzünü  mahkemeler  aydınlatır da, Menemen Belediyesi, Menemen Belediyesindeki görevlilerin bu inşaat şirketi ile ilişkileri, ilintileri ve de o inşaat şirketine ne amaçla gittikleri tüm Menemenliler tarafından merak konusudur.

Bunu da doğal olark Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un açıklaması gereklidir.

Bunu da bugüne kadar bir türlü açıklamamıştır.

Ha neden?

 

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy başkan olmadan önce İnşaatcılık yapmaktaydı.

Bu meslekten ekmeğini çıkardığı için inşaat ve sonrasındaki gayrimenkuller ile yakından ilişkisi olduğunu biliyoruz.

 

Fakat başkan Aksoy’un A Takımı hatta B Takımının da bu konuda çok hünerli olduğu halk arasında söyleniyor.

 

Gene halk arasında söylenen bir konu daha vardı ;bunu radyo programlarımda dile getirmeme karşın yalanlanmadı, düzeltme gönderilmedi, tekzip edilmedi…

 

Konu da şuydu; Menemen esnaflarından Mehmet Emin Ergin’in  oğlu Süleyman Ergin ile şu anki Menemen Belediyesi Park ve Bahçeler  Müdürü Mustafa Kemal Sönmez  görüşüp o dönem CHP Belediye Başkan Adayı olan Serdar Aksoy’un Bağarası’nda yaptığı yazlık evleri uygun fiyata sattığını, arkadaşına almalarını önermesi sonucunda Bağarası’na gidilmiş, görülmüş fakat uygun bulunmaması üzerine; Menemen merkezinde apartman altında dükkan gösterilmiş, Serdar Aksoy’a haber verilerek ilgili esnafın dükkanında görüşülme yapılıp ve anlaşmanın yapıldığını belirtmiştim aşamalarıyla birlikte radyo programlarımda.

 

 

150 bin elden, sonradan 25 ve 70 bin TL bankadan havale edildiğini toplam 245.000,00 TL ödendiğini anlaştıkları 550.000,00 TL toplam tutardan kalan 305 bin TL’sınında tapu devri yapılırken ödeneceği konusunda anlaşmalarına karşın seçimlerden sonra Serdar Aksoy’un ilgili kişilere randevu vermediği ve görüşmemesi üzerine bu konu halk arasında konuşulmaya başlamıştı.

Mehmet Emin Ergin’in Avukat damadı konu ile ilgili dükkan hakkında yaptığı  araştırmada kayınpederine satılan dükkanın tapuda dört dükkan olduğu bunlar üzerinde de Vergi Dairesi ve bankalardan üzerinde ipotek olduğunu o durumda da o dükkanın devrinin yapılmasının mümkün olmadığını belirlemiş ve bunun konunun mağduru olduğunu söyleyen Mehmet Emin Ergin tarafından bana iletildiğini radyo programlarımda da dile getirmiştim..  

 

Ergin ile bu konudaki röportaj yapma istemime; Ergin konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir mektup yazarak bildirdiğini ve oradan cevap beklediğini cevap gelinceye değin de bu konuyla ilgili basına açıklama yapmayacağını, açıktan para verdiğini bunun kanıtlayamzsa daha çok mağdur olacağını bana belirtmişti. Ben de bu konunun gerçeğini ortaya çıkarmak için izlemeye almıştım.

 

Ergin, sürekli Aksoy’u takip ederek onunla bu konuyu görüşmek için fursat kolladığını, bir gün Aksoy’un, Türk Hava Kurumu Menemen Şube Başkanı Hilmi Kurtoğlu’nun daveti üzerine Hava Kurumuna geldiğinde; Ergin, kapıda beklemiş ve çıkışta mutlaka kendisiyle görüşmek istediğini belirtmiş ve o gün Kubilay Kültür Merkezi’nde META-SU Müdürü Hakan Taşkıntuna’nın odasında görüşmüşler ve aldığı 245,000.00 TL  ön kaporaya karşın gecikme faizi de ekleyerek 300.000,00 TL  5 ayda ayda 60.000,00TL taksitlerle ödeme yapacağı konusunda mutabık kalmışlar. Ve bu anlaşmayı da  başkan Aksoy ve damat  bir sözleşmeye bağlamışlar. Bu sözleşme gereği ödemeler de yapılıyor. Önümüzdeki Nisan ayında da son taksit ödenecek.

 

Belediye Başkanı özel görüşmelerde dedikoduyla  yalan yanlış haberler yaptığımı söylemiş.

 

Ben 31 yıllık gazeteciyim. Bugüne değin yazdığım hiçbir haberi yalanlayan çıkmadı, başkan Aksoy da dahil buna…

 

Şimdi Menemen halkı adına soracağım şu sorularıma  başkan Aksoy, nerede ne zaman cevap verecek bunu  merak ediyorum. Ya da her zaman olduğu gibi; “Duymayacak, Görmeyecek, Konuşmayacak mı?”

 

 

Soru 1. a) Söz senettir diye Ahilik geleneğinden gelen yöntemle sattığınız dükkanın kaporası olarak aldığınız 245 bin TL’sını  faiziyle 300 bin TL’sı olarak geri ödemesini 50 bin TL’sı taksitlerle öderken, KENT2’de A Takımından birileri ile birlikte satın aldığınız  4+1 Dublekslerin bedelini nasıl ödediniz?

O Apartmanda başka bir daire de aldınız mı? Ve Belediyeden yakın çalışma arkadaşlarınız olan oradan birlikte daire aldığınız komşularınız kimler?

            

 b) Mehmet Emin Ergin ile ilgili borç ödemenizin belediye ve belediye personeli ile ilgi bir bağı var mı, varsa nedir?

 

Soru 2. a) Emrecan İnşaat “Sevgi Şehir” projesi’nde belediyenizde üst düzeyde görevli kaç kişi temelden daire alımına girmiş bunları belirlediniz mi?  Muhtarlardan sorumlu Danışman Rahmi Aslan buradan daire almış ve kendi istemiyle görevi bıraktığını açıkladı görüldü. Zaten belediyedeki görevi de inşaatla ilgi değil ve üstelik de kırmızı halıdan başkanlık katına izinsiz çıkan  daha önce de sözünü ettiğim A Takımından da değil. Rahmi Arslan  dışında isimler,  belirlediyseniz kimler bunlar? Ve belirlendiyse size yakınlık dereceleri nedir?

           

            b) İnşaatların yapım aşamalarında imar durumuna göre verilen ruhsatlara uygun yapılıp yapılmadığı kontrolü belediyelerin ilgi birimleri tarafından yapıldığını biliyoruz.

Emrecan İnşaat “Sevgi Şehir” projesi bu anlamda hangi seviylerde yani inşaatın hangi aşamasında kontrolleri yapıldı ve uygun olup olmadığı ile ilgili raporlar tutuldu mu?

           

            c) Menemen belediyesi Zabıta Memuru İdris Binici’nin darp edildiği gün inşaat sahiplerinin; “ Doyuramadım sizi, 300 bin verdim yeter artık daha ne istiyorsunuz?” tarzındaki çevreden de izleyen insanlar tarafından duyulan yakınmalarındaki; “Doyuramadım Sizi!” derken Menemen Belediyesinde kimleri kastetmiştir bu konuda idari bir soruşturma başlattınız mı?

Başlattıysanız kimler doymamış, kimler arsızlık etmiş belirlediniz mi?

Yoksa bu yakınmaları yapan inşaat sahipleri Menemen Belediyesi ve  görevlilerini zan altında bırakmamış mıdır?

 

Bundan dolayı da; “Menmen Belediyesini ve Belediye memurlarını 5237 Sayılı Tür Ceza Kanunun 252. Maddesine göre  rüşvet alan verenlerin kimler olduğu öğrenmek ve varsa cezalandırılmaları içinsuç duyurusunda bulundunuz mu? 

 

Yoksa halk arasında gene konuşulan; “ Belediye görevlilerini çağırıp anlaşma yoluna gideceğiz, karşılıklı şikayetçi olmayacağız mı?” dediniz bunun da cevabını bekliyoruz.

 

Olay yerine Menemen ilçe Emniyet Müdürlüğünden kolluk kuvvetleri gelmesine karşın orada bulunan görevliler inşaata gitme amaçlı işlerini yapmışlar mıdır?

Yoksa yapmadan mı geri dönmüşlerdir?

Görevlerini yapmadılarsa görevliler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

İnşaatın o günden sonra da yapımı sürmektedir. 

Bu inşaatta bir sorun yoksa; Belediye Zabıta Memuru darpla diğer görevliler de doymazlık olarak yani rüşvetle suçlanmaları havada mı kalacak, bu konuda Belediye Başkanı İta Amiri olarak ne yaptınız, neler yapacaksınız  ve neden bu kadar ağır ithamlara karşın Menemen halkını bu konuda bilgilendir miyorsunuz?

 

Zabıta Memuru şikayetten vaz geçti deniyor. Zabıta memuru şikayetten vaz geçse de konu Menemen Emniyet Müdürlüğüne intikal etti ifadeler alındı.

Zabıta denildiği gibi şikayetten vazgeçirilse bile; “TCK  265. Maddede yer alan görevli memura mukavemet suçu oluştuğunda; bu suçlar uzlaşama yasasına  tabi  değildir. Ve şikayete tabi değildir. Dava zamanaşımı süresi 8 senedir. 

Bu  suçlarda fail  hepimiz olabiliriz. Mağdur ise kamu  görevlisi olur. Yani polis avukat, hakim, savcı, zabıta, belediye başkanı milletvekili olabilir.  

Görevli memura direnme suçunun oluşması  için kamu görevlisinin  görevini ifa  ederken  bu suçun işlenmesidir. Görev  dışı direnme  varsa  bu suç oluşmaz.”

Şimdi bu duruma göre; Menemen Belediyesi görevlileri  buraya kurumsal bir görev için mi gittiler?

Kurumsal görev için gittilerse; görevleri yaptırılmadı, hem de zor kullanılarak. O görevi kimler yapacak ya da kimlere yaptıracaksınız?

 

Daha önce örneklerini gördüğümüz gibi yoksa esnafın gözünü korkutmak için mi gittiler?

 

Esnafın gözünü korkutmak için gittilerse; o zaman orada işlenen suç; TCK  265. Maddede yer alan görevli memura mukavemet suçu oluşturmuyor!.. Memurunuzun yediği dayak da yanına kar kalıyor sanırım!

 

Fatsa’dan Menemen’e, Terzi Fikri’den Serdar Aksoy’a başlığı ile övgü düzülen, Musa Anter ve Deniz Gezmiş isimlerini kapılara layık görüp Barış Ödülü ile ödüllendirilen 

Başkan Serdar Aksoy sorularıma var mı cevabınız?

 

 NOT 1:

(Belediye Başkanlığı süresince belediye başkanı ve yakın çalışma arkadaşlarının mal varlığı adına  sorduğum her soru 3. Dereceye kadar kan ve Sıhri akrabalarını da kapsar. Bunu ayrıca bir not olarak belirteyim.  Gerçi siz benim adıma değil deseniz de ben kimin adına olduğunu söylerim ama genel anlamada sorularımı bu not kapsamınında değerlendirmenizi dilerim daha çok zor durumda kalmamanız adına!)

 

NOT:2

I Kan Bağı Olan Akrabalarımız

 

1.Derece akrabalarımız

Anne, Baba, Çocuklar, Evlatlık

 

2.Derece Akrabalarımız

Dedeler, Nineler, Kardeşler, Torunlar

 

3.Derece Akrabalarımız

Amca, Hala, Dayı, Teyze

Yeğenler(kardeşlerimizin çocukları)

 

II Eş Nedeniyle Sıhri (Kayın) Akrabalarımız

 

1.Derece Kayın akrabaları

Kayınana, Kayınbaba

 

2.Derece Kayın Akrabalar

Eşin kardeşleri, Eşin dede ve ninesi

 

3.Derece Kayın akrabalar

Eşin Yeğenleri, Eşin Dayısı, Eşin Halası,

Eşin Amcası

 Bu yazı 9578 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI