Bugun...


Seval Arslan

facebook-paylas
HAVANDA SU…
Tarih: 05-12-2019 14:41:00 Güncelleme: 05-12-2019 15:05:00


Bugün "5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü”.

 

Türk Kadınına 5 Aralık 1934 tarihinde “Seçme ve Seçilme Hakkı”nı veren Ulu Önderimiz Atatürk'ün kadına verdiği önemin aksine günümüzde, ne yazık ki kadına her türlü fiziki, cinsel, duygusal şiddet uygulayan, tacizciyi, tecavüzcüyü, katili koruyan, doğru konuşanın susturulduğu anlayış egemen…   

 

Kadının karnından doğan, omzunda ağlayan, kadını gönülden seven erkekler ki kadına şiddet/istismar yapan, hunharca öldüren de yine onlar…

 

Hayata cinsel organıyla bakan suçluların “geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama sürecindeki davranışları, duruşmaları düzenli takip etmesi…vb.” durumları göz önüne alınarak ceza indirimine gidilmesi suç oranını arttırdığı yadsınamaz bir gerçekliktir.

 

Devleti oluşturan, "Kuvvetler ayrılığı" olarak bilinen Yasama- Yürütme- Yargı organlarının görev ve yetkileri gereğince: Kadına şiddet/istismar ve cinayetleri önleyen kararları acilen alması, adil ve eşit şekilde uygulaması kadın haklarını korumak yönünde en önemli konudur.

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da hiç şüphesiz çeşitli kadın dayanışma örgütleri değişik platformlarda toplanacaklar, "eşitlik için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için, kadınların ikincil konuma itilip ezilmesine yol açan durum tespitleri yapacaklar. İş dünyasında, kamuda, siyasette yer alan herkesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine öncelik vermeye davet edecekler. Kadına yönelik şiddet ile kadının eğitime, çalışma hayatına ve siyasete katılımındaki engeller sadece kadın sorunu değil, toplumsal" diyecekler.

 

Sesin fısıltıdan çok çığlığa dönüşmesi beklenen gün, yemekli eğlencelere dönüşecek ve "Dünya Kadın Hakları Günü" kutlanacak(!)

 

Çözüm bekleyen sorunlar yine askıda kalacak. Sözün özü, havanda su dövülecek.

 

Sonuç: suçlular ceza indirimleriyle serbest kalacaklar, suç işlemeye devam edecekler. Her türlü şiddet/istismara uğrayan, cinayete kurban giden kadınların listeleri uzayacak… Arkalarından "Üzgünüm!", "Ah ki vah!" denilecek, iki gün timsah gözyaşları akıtılacak.

 

Yine "Ateş düştüğü yeri yakar." sözü kanıtlanacak.

Nerede DEVLET?

Nerede ADALET?

Nerede İNSANLIK?

KADIN nerede?

ÜZGÜNÜM!

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI